• Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

_ _ _

Czech tour - BRNO OPEN 11/2021

Hodnotenie používateľov: 1 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

20-27.11.2021 sa v Brnenskom hoteli Bobycentrum konal turnaj zo série Czechtour BRNO OPEN.

30.11.2021 00:30 DOMÁCÍ ZPRÁVY

Poslední letošní festival Czech Tour je u konce a účastníci se vrací ze zasněženého Brna domů. V hracím sále hotelu Cosmopolitan Bobycentrum byly během posledního listopadového týdne sehrány čtyři turnaje.

Jak jsme již psali v úvodní zprávě, účast sice byla vzhledem k epidemickým okolnostem slabší, o to přátelštější však byla atmosféra mezi hráči. Podíváme se na jednotlivé výsledky, začneme chronologicky doprovodnými turnaji.

Ve středu proběhl turnaj v rapid šachu, z celkového počtu 27 hráčů se nejvíce dařilo IM Piotru Sabukovi (Polsko), který plný počet bodů. OPEN Brno BobycentrumDruhé místo obsadil Anatoly Moskvin (Rusko), třetí skončil Gustas Morkunas (Litva).

Výsledky pátečního bleskového turnaje kopírovaly ty rapidové – první místo si opět nenechal ujít Piotr Sabuk (10/11), druhý skončil jeho polský kolega Tymon Ochedzan a třetí opět Litevec Gustas Morkunas.

OPEN Brno rapidVítězové rapid turnaje – zleva G. Morkunas, P. Sabuk, A. Moskvin

Větší pozornost si však zaslouží výsledky turnajů hraných klasickým tempem. Openu Brno se zúčastnilo 47 hráčů z 12 federací. Až do čtvrtého kola se držel vedení nejvýše nasazený Anatoly Moskvin, po ztrátě bodu jej však začala dotahovat česká reprezentantka WFM Michaela Svobodová. Od té doby se první šachovnice nepustila a kolo za kolem začala získávat pozornost ostatních účastníků. Příležitost se nakonec stala realitou a Michaela s uhranými 8 body z 9 dosáhla celkové vítězství v turnaji! Stala se také historicky první českou hráčkou, která vyhrála otevřený turnaj konaný v rámci festivalů Czech Tour.

WFM Michaela SvobodováOPEN Brno Svobodová

Zbylé stupně vítězů doplnili taktéž čeští hráči – druhé místo obsadil Jiří Jireš se 7 body z 9, a třetí místo David Barák, taktéž se 7 body.

OPEN Brno 123

Vítězové turnaje Open Brno – zleva J. Jireš, M. Svobodová, D. Barák

Po vyhlášení openu bylo odehráno předposlední kolo uzavřeného IM turnaje. Pro splnění normy mezinárodního mistra měli všichni hráči stejnou podmínku – uhrát alespoň 6 a půl bodu. Vašíku Fiňkovi postačilo v posledním kole remizovat s Piotrem Sabukem, dále měli otevřenou cestu polští reprezentanti FM Michal Fiedorek a FM Tymon Ochedzan. Ti potřebovali každý uhrát celý bod, avšak v posledním kole nastoupili proti sobě a šanci měl tedy pouze jeden. Nakonec partie po dlouhém boji skončila remízou a o oba přišli o normu. Nutno dodat, že o fair play zde nebylo pochyb. Finěk nakonec sehrál potřebnou remízu, jediný tedy získal normu IM, a jako příjemný bonus i pohár vítěze!

Konečné výsledky, partie a fotografie jsou k dispozici na webových stránkách Czech Tour: